Grafiker Nedir, Ne İş Yapar?

Grafiker Nedir, Ne İş Yapar?

Grafiker veya grafik tasarımcılar, bilgisayarlar ve bilgisayar programları aracılığıyla kurumlar ve çeşitli firmaların isteği üzerine görsel tasarım yapan kişilerdir. Teknoloji kullanımının artması ve dijitalleşmenin tüm sektörleri etkilemesi görsel paylaşımlara ve buna bağlı olarak özgün görsel tasarımlara olan ihtiyacı arttırmıştır. Grafikerler reklam ajanslarında, dijital ajanslarda, web tasarım ve grafik firmalarında, tasarım veya sosyal medya firmalarında, gazetelerde ve dergilerde yani kısacası görsel üretim ve tasarımın gerekli olduğu, önem arz ettiği her sektörde görev alabilirler.

Grafik Tasarım

Grafikerler çalışmalarını yaparken animasyon, durağan görseller, tipografi gibi seçeneklerden faydalanırlar. Tasarımlarını ortaya koyarken öncellikle tasarımların amacına hizmet etmesi gerektiğini bilirler. Müşteri veya kurum isteğine bağlı tasarımları oluştururken öncelikle muhatap olduğu kişilerin isteklerini tam olarak anlayarak kendi tecrübe ve yeteneğine dayanarak bir tasarım ortaya çıkarırlar. Bunlara bağlı olarak ortaya çıkan tasarımların yayınlanacağı hedef mecra iyice gözlenir, trendler dikkate alınır ve sunulacak mecraya göre tasarım için bir yol çizilir. Böylelikle ortaya çıkarılan işle birlikte verilmek istenen mesaj, doğru kitleye doğru zamanda ulaşmış olur.

Bir grafik tasarımcının tasarımını ortaya çıkardıktan sonra işi henüz bitmiş sayılmaz. Tasarım sonrası süreçlerle de ilgilenir. Tasarım sunumu, müşterilerin değerlendirmelerine göre alınan revizyonları gerçekleştirme gibi tüm tasarım süreçlerini de takip ederler. Bu süreci yönetebilmek içim elbette grafik tasarımın gerçekleştirildiği bilgisayar programlarını bilmelidirler. Video, görsel, animasyon gibi tasarımın çeşitli dallarında farklı programlar kullanılmaktadır. Sektörde ise genellikle tüm bu programlara hâkim veya öğrenmeye yatkın grafikerlere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca bir grafik tasarımcı kendi sektörüyle ilgili tüm gelişmeleri takip etmeli, yeniliklerden haberdar olmalı ve gerektiği takdirde kazandığı bu yeni bilgileri işlerine uyarlamalıdır.

Kimler Grafiker Olabilir?

Üniversitelerde yer alan Güzel Sanatlar, Tasarım, Mimarlık gibi iki ya da dört yıllık desen ve doku algısı, renk, perspektif hakkında gelişimi sağlayan bölümlerden mezun olan kişiler grafiker olabilmektedir. Ancak grafikerliğe ilgisi olan ve yapabileceğini düşünen kişiler de üniversiteye gitmeden çeşitli grafik tasarım kurslarında eğitim ve sertifika alarak grafiker olabilmektedir.