Freelance Çalışma Sistemi Nasıldır?

Freelance Çalışma Sistemi Nasıldır?

Freelance çalışma şekli, evden çalışma imkânı oluşturmak isteyen bireylerin en büyük hayallerindendir. Freelance çalışma sistemi, her ne kadar ev ortamında olsa da ofis ortamında çalışmaktan daha büyük disiplin ister. Asıl olarak evden çalışma imkânı diye nitelendirilen freelance çalışma şeklinde yaşanan en büyük sıkıntı ertelemektir. Bu nedenle konfor alanından çıkamayıp erteleme yoluna giden kişiler çok ciddi işler kaybedebilirler. Freelancer olarak evde para kazanmak istiyorsanız kesinlikle programınız olmalı, işlerinizi sıraya koymalısınız ve programınıza göre hareket etmelisiniz.

Freelance çalışma şekli özellikle grafik tasarım, web tasarım, çevirmenlik gibi alanlarda sıklıkla görülür. Freelance çalışan kişi, yaptığı iş üzerinden fiyatlandırarak ya da saatlik çalışma şeklinde işini yapar ve karşılığını alır. Kişi çalışma saatlerini kendi isteğine göre belirler. Freelancer, sadece verilen işi yapmakla yükümlüdür. Kurumlara sigorta ya da diğer ihtiyaçlar gibi masrafları yoktur. Bazı kurumlar dönemlik olarak bünyelerine freelance çalışan kabul etmektedirler. Bu çalışma şekli daha hızlı ve daha sorunsuz gerçekleştiği için işverenler avantajlı olarak görmektedirler.

Freelance Çalışmanın Avantajları

Maaşlı çalışan kişilere göre daha özgür bir çalışma alanına sahiptirler. İşlerinin yoğunluğu ve tercihleri kendi inisiyatiflerinde olduğu için kimseye hesap verme zorunlulukları bulunmamaktadır. Çalışma saatlerini kendileri belirlerler ve bu sayede iş baskıları normal çalışanlara göre daha az seviyededir. 

Freelancer kişi iletişimini doğru kullandığı takdirde birçok avantaj sağlayabilir. Freelance iş yapan kişi sadece yaptığı işle, anlaştığı ücretle para kazandığı için, maaşlı ofis çalışanlarına göre daha özgür bir çalışma ortamı imkanına sahiptir. İş yoğunluğu tamamen kendi kararıyla oluştuğu için kimseye hesap verme zorunluluğu yoktur. Çalışma saatlerini de kendi belirlediği için, üzerinde iş baskısı normal bir çalışana göre çok daha azdır. Freelancer kişilerin düşünmesi gereken tek konu işi zamanında ve doğru şekilde teslim etmektir.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları

Freelance çalışma şeklinde öncelikle sigorta ve emeklilik yoktur. Önceden belirlenen bir mesai sistemi de olmadığı için bitmek bilmeyen ve yetişmeyen işler anlamına gelmektedir. Belki de en kötü tarafı işlerin garantisinin olmamasıdır. İş devam ederken bir anda projeden vaz geçtik denilebilir. Bu nedenle mutlaka çalışacağınız kurumla sözleşme imzalamanız gerekmektedir.