Freelance Çalışma ile Birebir Çalışma Arasındaki Farklar Nelerdir?

Freelance Çalışma ile Birebir Çalışma Arasındaki Farklar Nelerdir?

Birebir çalışma, bir işletmede mesai saatleri için fiili olarak çalışmayı ifade ediyor. Yani sabah kalkıyorsunuz ve işe gidiyorsunuz. Mesai bittikten sonra da evinize geri dönüyorsunuz.  Bu sistem geleneksel çalışma sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Freelance çalışma ise özgür çalışma olarak ifade edilebilir. Son zamanlarda birçok sektörde freelance çalışma sistemiyle çalışma hayatını sürdüren kişi sayısında büyük bir artış yaşandı.

Şimdi freelance çalışma ile birebir çalışma arasındaki bazı temel farklara bakalım;

Zaman İşlevi

Freelance çalışma kişinin kendi çalışma zamanını oluşturması bakımından çokça tercih edilmeye başlamaktadır. Ancak birebir çalışmada patronunuzun belirlediği saatlerde görev başında olmanız gerekiyor. Birebir çalışmada çalışma saatleri belliyken freelance çalışmada çalışma saatleri size göre belirlenir.

Kazanç

Birebir çalışma sistemiyle görev yapanlar aylık ne kadar maaş alacaklarını bilirler. Yani kazancınız bellidir. Freelance çalışma sisteminde ise kazanç yaptığınız işe göre değişir. Yani sizler ne kadar çalışırsanız o kadar kazanabilirsiniz. Ancak kazanacağınız ücreti kendiniz belirleyebilirsiniz.

Bağlılık

Bireysel çalışma sisteminde bir işletmeye bağlı olarak çalışırsınız. Freelance olarak çalışıyorsanız sizin için bir işletmeye bağlı kalma durumu yoktur. Bu sistemde istediğiniz işletmeyle sadece proje ya da iş odaklı çalışabilirsiniz. İstemediğiniz işleri almanıza gerek yoktur.

Müşteri Kitlesi

Freelance çalışırken iş ortağı olacağınız müşteri ve müşterileri kendiniz belirleyebilirsiniz. İş yükünüz fazlaysa bir müşteriyi almayabilirsiniz. Birebir çalışmada ise bünyesinde görev yaptığınız işletmenin çalıştığı tüm müşterilerle ilgilenmek zorundasınız. Yani müşteri kitlenizi seçebilme gibi bir şansınız yok.

Ekip Çalışması ve Bireysel Çalışma

Birebir çalışıyorsanız görev yaptığınız departmanda ekip arkadaşlarınız olacak. Yani bir karar verme durumunda firmanıza bağlı olmak zorundasınız. Freelance çalışma sisteminde ise ekibinize karşı bir bağlığınız yoktur. Bireysel olarak çalışabilirsiniz. Size verilen brief sayesinde neler yapmanız gerektiğini bilir ve uygulamaya geçirebilirsiniz.

İletişim Kanalları

Birebir çalışmada işletmenizin size sağladığı iletişim kanallarını kullanırsınız. Yani iletişim kanallarında bir sorun olduğunda bu sizi ilgilendirmez. Freelance çalışmada iletişim kanallarını kendiniz belirleyerek müşterilerinizle iletişim kurabilirsiniz. Ancak arada iletişimin kopması durumunda bu sizin için bir sorun olacaktır.

Giyim ve Özen

Birebir çalışma sisteminde bir ofiste görev yaptığınız için giyiminize özen göstermeniz gerekiyor. Freelance çalışmada ise evden çalışabildiğiniz için giyim konusunda özgürsünüz. Ancak müşterileriniz görüşmelerde giyiminize özen göstermenize önem verecektir. Freelance çalışma sisteminde istediğiniz yeri ofis olarak kullanma özgürlüğüne sahip olabilirsiniz.