Eleman İlan Siteleri Ne Kadar Etkili?

Eleman İlan Siteleri Ne Kadar Etkili?

İş arayan herkes, internet üzerinden eleman ilan sitelerine girerek kendine uygun bir iş ilanı bulma umudu içerisine giriyor. Günümüzde eleman ilan siteleri gittikçe artıyor. Gazetelerin sarı sayfalarının yerini alan eleman ilan siteleri acaba iş bulmada bu kadar etkili mi veya bu siteler gereken tüm süreçlerin yönetilmesini sağlıyor mu?

İşveren ve İş Arayanın Buluştuğu Arena

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda da birçok şey değişti. Geçmişte iş ilanları gazeteler aracılığı veya tanıdık insanlar tarafından iş arayanlara ulaştırılabiliyor, doğru işveren ve doğru iş arayan eşleştirmesi pek sağlanamıyordu. Çünkü işverenin tüm iş arayanlara erişebildiği bir havuz, iş arayanların ise işverenlere ulaşabileceği bir platform yoktu.

Günümüzde eleman ilan siteleri ile birlikte bu engel kalkmış durumda. İşveren, açtığı pozisyona uygun elemanları web sitelerinden inceleyebiliyor ve teklif gönderebiliyor. Zira iş arayanlar CV’lerini eleman ilan sitelerine gönderebiliyor, orada çevrimiçi olarak CV güncellemesi yapabiliyor; katıldığı seminer,aldığı başarıları CV’sine ekleyebiliyor. Eleman ilan siteleri, işverenin ve iş arayanın doğru bir şekilde buluşmasını sağlıyor. Ancak eleman ilan sitelerinin etkili olabilmesi için sadece başvuru yapmak yeterli olmuyor.

Eleman İlan Sitelerinde Öne Çıkma

İş aramak bazen sıkıntılı ve yorucu bir süreç olabiliyor. Eleman ilan siteleri bu sıkıntıyı bir nebze azaltsa da bu sitelerde ön plana çıkabilmek oldukça önemli. Çünkü sizin gibi birçok insan işveren ile buluşmak için hazır. Bu nedenle gerekli eğitimlerin tamamlanmış olması ve iyi hazırlanmış bir CV önem kazanıyor.

Etkili Bir CV

CV’niz sizin kariyerinizi anlatan yazılı dokümanlardır. Ancak eleman sitelerine yüklenen CV’ler etkili olmadıkça eleman siteleri de etkili olmayacaktır. Çünkü işveren aradığı pozisyona uygun eğitimler almış ve akıcı ve uzun olmayan bir CV hem işverenin zamanını doğru kullanmasını hem de CV sahibinin gereken özelliklerini ön plana çıkarmasını sağlayacaktır.

Eleman sitelerinin etkili olmadığını düşünmenin sebeplerinden biri bir pozisyona başvuran kişi sayısının çok olmasıdır. İşverenler bir pozisyon açtığında binlerce başvuru olabilir. İşveren genellikle bu kadar CV’yi inceleyemez. Çünkü zaman her daim önemlidir. Bu nedenle işveren, birtakım filtreler uygulayarak CV’leri eleme yoluna gider. Bu durumda iş arayanın mutlaka uygun pozisyona başvurması ve istenen yeteneklere sahip olması gerekir. Böylece filtrelerde elenme şansını aza indirmiş olur.

Eleman ilan sitelerinin hem avantajları hem de dezavantajları bulunur. Ancak bu sitelerde nasıl ön plana çıkılması gerektiği öğrenilirse iş bulma olasılığı artar. Bu nedenle iş arayanların kullanımına ve motivasyonuna bağlı olarak eleman ilan siteleri etkili de olabiliyor, tamamen iş arayanın enerjisini tüketiyor da olabilir. Bu gibi durumlarda belli bir alana yönelmek ve uzmanlaşmak iş arayanın ön plana çıkmasını sağlıyor.