Eleman Alımında Sorulacak Sorular

Eleman Alımında Sorulacak Sorular

Eleman alımı konusunda her şirket birtakım mülakat soruları sormaktadır. Özellikle kurumsal işletmeler, personel alımı konusunda mülakat sınav sistemi uygulamaktadır. Küçük de olsa bir işletmeniz varsa personel alımı konusunda bazı sorular sormanız gerekecek. Elemen alımında sorulacak sorular hakkında tecrübeniz yoksa bu yazı içerisindeki soruları örnek olarak kullanabilirsiniz. Üzerinden yıllar geçse de eskimeyecek olan bu sorular, değerlendirme yapmada işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

İlk 30, 60 ve 90 Günde Ne Yapacaksınız?

Bu soru işe alım yapacağınız personelin işletmenizi tanıyıp tanımadığını, çalışacağı departman hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğunu ölçmek için kullanabilirsiniz. Diğer departmanlarla nasıl iletişim kurulacağı, ilk olarak hangi alanda çalışmaya başlanacağını bu soru ile öğrenebilirsiniz.

Baskı ve Stresle Mücadele Etme Yöntemleriniz Nelerdir?

Stres ve baskı ile olumlu bir şekilde mücadele eden personeller, bir işletme için her şeyden daha önceliklidir. Bu soru ile beraber işletmenizde çalışabilecek en iyi personel örneklerini tespit etmeye başlarsınız. Bu soru sırasında personel adayları biraz stresli ve gergin olabilirler.

İş Arkadaşlarınız ve Yöneticileriniz Sizi Nasıl Tanırlar?

Eleman alımı konusunda aklınızda hiç soru işareti kalmaması gerekiyor. Bu nedenle çalışanınız hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları öğrenmek isteyeceksiniz. Bu soru ile beraber çalışanınızın karakterini ölçebilir, sorulan sorulara doğru yanıtlar verip vermediğini ölçebilirsiniz. Eleman alımında sorulacak sorular içerisinde yer alan bu soruyu bizzat uygulamaya da geçireceksiniz. Çalışanınızdan aldığınız yanıtları eski iş arkadaşı ve yöneticilerine sorarak teyit etmelisiniz.

Ne Tür Ortamlarda Çalışmaktan Keyif Alırsınız?

Mülakat sırasında iş başvurusunda bulunacak kişi zaten çalışacağı ortamı yüzeysel olarak görecektir. Çalışan ilk sıcaklığı aldı ise zaten bu soruya istediğiniz şekilde cevaplar verecektir. Eğer hoş olmayan bir ortam olarak görürse zaten bu soruyu elinden geldiğince sabote edecektir.

Hayalinizdeki İş Nedir?

Eleman alımı konusunda aslında birçok soru sorulabilmekte. Bu soruya alacağınız yanıt çalışanın aslında size uygun olup olmadığına karar vermektedir. Özellikle büyüme potansiyeli olan bir işletmeyseniz kariyer hedefi bulunan personeller ile çalışmak sizin için en doğru karar olacaktır.

En Büyük Başarınız Nedir?

Eleman alımında sorulacak sorular listemizin son sırasında en büyük başarınız nedir sorusu iletmenizi öneririz. Bu soruya genellikle saf, temiz ve doğru yanıtlar veren çalışanları tercih etmenizi öneririz. Birçok çalışan kendini iyi gösterebilmek için kendine ait olmayan başarıları sizleri anlatacaktır. Ancak özgüvenli kaybetmeyen, başarı ile beraber başarısızlıklarını da anlatan kişiler sizler için daha iyi bir seçenek olacaktır.