Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru meslek seçimi yapmak, genellikle ömür boyu odaklanılacak alanı belirlediği için önemlidir. Bir kişi, öncelikle kendisiyle ilgili bazı soruları cevaplayarak, kendisine en uygun mesleği seçmelidir. Meslek seçimi öncesi, kişilerin kendisine sorması gereken sorular şunlardır: ben nasıl biriyim, neleri yapmaya katlanamam, beni ne rahatsız eder, beni en çok ne mutlu eder, neyi yaparsam çok mutlu olurum, neyi iyi yapabilirim. İnternetten bu konuda yararlanılabilir. Karakter analizi testleriyle kendinizi ölçebilir, size en uygun mesleği bulabilirsiniz. Karakter analizi testlerinde kişinin sevdiği ve sevmediği özellikler ortaya çıkartılır. O yüzden bir karakter testi yapmak kendinizi keşfetmenin ilk adımı olabilir. Hatta karakter analizi testlerini birçok kez yapmak ve sonuçları karşılaştırmak sizin açınızdan daha iyi olacaktır. İnternet ortamında karakter analizi testlerini çok kolay bir şekilde bulmanız mümkündür.

İnternetteki karakter analizi testlerini çözmek istemezseniz, isteyenler başka yolları deneyebilirler. Okuldaki, üniversitedeki ya da tanıdığınız bir rehberlik servisindeki öğretmenden bu konuda yardım alabilirsiniz. Yani özetleyecek olursak, doğru meslek seçimini yapmak için profesyonel destek alabilir, karakter testlerinden faydalanabilir, kendimize sorular sorarak bunları bir kâğıda not edebilir ve hangi işi sevip hangi işi sevmediğimizi anlayabiliriz. Bu yollardan istediğiniz birini seçerek kendinize uygun meslek seçimini yapabilirsiniz.

Doğru Meslek Seçimi Belirlemede Dikkat Edilecek Noktalar

Karakter analizi testleri sonucunuzu ya da rehberlik öğretmeninizden aldığınız fikirleri not ettikten sonra neler yapabileceğinize bakalım. Doğru meslek seçimi belirlemede dikkat edilecek noktalar sırasıyla şunlardır:

  • Karakter analizi testi yapmak ve sonuçları toplamak
  • Rehber öğretmenine ya da tanıdığımız bir öğretmene danışmak ve sonuçları toplamak
  • Çıkan sonuçları toparlamak ve bu özelliklere uyan en az 3 en fazla 5 mesleğin ne olduğunu belirlemek. Bu 5 mesleği not etmek
  • Belirlediğimiz 3 ya da 5 meslek içinden en çok istediğimiz mesleği ilk sıraya yazarak, en az istediğinizi son sıraya yazmak suretiyle bir liste oluşturmak. Yani meslekleri ilgi alanlarınıza göre bir sıraya koymak.
  • Sonrasında fikirleri araştırıp ortaya sonuçları koymalıyız. Bu seçtiğimiz ilk meslek neyse, bununla ilgili iş imkanlarını araştırmalıyız. Hangi sitede iş ilanları var, hangi siteye başvuru yapmalıyım gibi seçenekler, üzerinde durulması gereken noktalardır.
  • İstediğimiz mesleğin, hangi okul, bölümden mezunları aldığına bakmalıyız.
  • Seçeceğimiz işin fikirlerine, iş uyumuna, işin neyi gerektirdiğine bakmalıyız. Bunların bizim amaçlarımıza uyup uymadığını kontrol etmeliyiz.
  • Seçeceğimiz mesleğin araştırmasını yapmalı, bu işte tüm gün çalışanlar ne yapıyor, hangi işleri ve sorumlulukları üstleniyor ona bakmalıyız.