Dikkat Çekici Bir CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanır?

İş ilanlarına başvururken dikkat çeken bir CV hazırlamak her zaman kişiye avantaj sağlar. CV, sözcük anlamı olarak hayatın özeti demektir.

 Kişinin eğitimi, birikimleri, sosyal ve profesyonel yaşantısının tutarlı bir biçimde özgeçmişte yansıtılmalı. Rekabet ortamı dikkate alındığında kişinin rakipleri arasından sıyrılabilmesi için etkileyici bir özgeçmiş hazırlaması gerekir. İnsan kaynakları yetkililerinin özgeçmişte dikkat ettiği bazı noktalar söz konusudur. İsim, fotoğraf ve adresiniz, son çalışma yeriniz, süreniz, göreviniz, yaptığınız projeler, ön yazınız ve eğitim bilgileriniz özgeçmişinizde muhakkak yer almalı. Çünkü istatistiklere göre yöneticiler, özgeçmişi inceleyip incelememeye ilk 6 saniyede karar veriyorlar. Başarılı bir CV oluşturmak için tüm bilgi, deneyim ve becerilerinizi başvuracağınız işe göre uyarlamanız gerekiyor. Özgeçmişinizin sunumu önemli bir detay olarak karşınızda duruyor. Başvuracağınız pozisyon için uygun olan özelliklerinizi öncelikli tutmanız göze çarpmanız hususunda sizi bir adım öne çıkarır. İş ilanları İzmir için başvururken, başvurulan işe özel CV hazırlamak gerekir.

Bunlara ilaveten dikkat çekici bir özgeçmiş için bazı ana başlıklara dikkat etmek gerekir.  Mesleğinizi ve kariyer hedeflerinizi yansıtacak bir CV oluşturmalısınız. Birçok sektörde kabul görmüş CV kalıpları mevcuttur. Bu kalıplara göz atmanız iyi bir CV oluşturmak için ilk adım olabilir. Özgeçmişinizi hazırlarken imla hatası yapmamaya özen gösterin. Yapılan imla hataları olumsuz bir imaj oluşturur. Özellikle mesleki bilgi ve teknik terimlerde yapılabilecek hatalar sizi rakipleriniz arasında arka sıralara düşürür. Özgeçmişiniz kısa, öz ve özgün olmalı. Uzun ve gereksiz cümlelerden kaçının. Eğer özgeçmişiniz akademik bir özgeçmiş değilse iki sayfayı geçmemeniz önerilir. Tutarlılık bir özgeçmişte bulunması gereken diğer önemli bir husustur. Özgeçmişinizde yer alan bilgiler birbiriyle çelişmemeli ve tamamı doğru olmalıdır. Aksi takdirde güvenli bir profil çizemezsiniz. Kısa ve gerekli bilgiler vermenizin önemli olduğu kısım ise iş deneyimleri bölümüdür. İş deneyimleriniz, bulunduğunuz unvan ve süresi, bulunduğunuz projeleri titizlikle belirtmelisiniz. Gerekli olan bilgileri yeterli bir kompozisyon dâhilinde yansıtmanız sizin hakkınızda verilecek olumlu karara destek sağlar. İş ilanları İzmir göz önünde bulundurulup bir işe başvurulduğunda kariyer hedefleri bölümüne de özen göstermelisiniz. Kendiniz hakkında önemli bir izlenimin oluşacağı bu bölümü de sizin kararlılığınızı ve geleceğe dair hedeflerinizi sağlam bir biçimde gösterecek şekilde hazırlamalısınız.