CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşsizlik ülkemizde bir problem olarak görülse de işverenler için doğru bir CV büyük önem taşımaktadır. CV kişilerin bilgilerinin yer aldığı bir kağıttan ziyade kişilerin iş başvurularında güç göstergesi olarak kabul edilmektedir. Güçlü bir CV ile yapılacak iş başvurularında başarı olasılığı son derece yüksektir. Bu yüzden CV hazırlamak kolay gibi görülen ancak titizlikle yapılması gereken bir iştir. Doğru hazırlanmış bir CV kişiyi birçok kişinin önüne taşıyacak ve iş arayan adaya büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu anlamda Salihli iş ilanları için hazırlanacak CV'ler dahil bütün başvurulacak işlerde CV kişinin reklamı yapmaktadır.

 

Doğru CV Hazırlama Yöntemleri

Elemansiniz.com olarak doğru bir CV'nin nasıl olması gerektiğine değineceğiz. Doğru bir CV öncelikle kişiyi net bir şekilde ortaya koyan, kişinin bilgilerinin açık seçik ortaya koyulduğu, kişinin bu işi ne kadar istediğini gösteren bir nitelikte olmalıdır. Bu sayede Salihli iş ilanları için yapılacak başvurular iş başvurunda bulunan adaylara fayda sağlayacaktır. Öncelikle CV yazımı dosya kağıdı olarak bilinen düz çizgisiz kağıt üzerine olmalıdır.

İnsan kaynaklarının doğru bir değerlendirme de bulunabilmesi için maksimum iki dosya kağıdında bütün öz geçmiş anlatılmalıdır. Daha uzun öz geçmişler insan kaynakları ekibini bunaltacak ve dezavantajlı duruma getirecektir. Bu noktada kısa ve net bilgilerin olması her zaman iyi bir yaklaşımdır. CV'ler bir başkasının ağzındanmış gibi yazılmalıdır. Bu kesinlikle olumsuz bir izlenim uyandırır. Mümkün mertebe öz geçmişler bilgisayar ortamında hazırlanmalıdır. El ile doldurulan CV'ler kurumsal başvurularda sıkıntılara yol açabilir.

Bilgisayar ortamında yazılacak CV'ler de yazı karakteri olarak Times New Roman kullanılmalıdır. Comic Sans gibi absürt yazı karakterlerine yer verilmemeli asla kullanılmamalıdır. Dikkat çekicilik yazı karakteri ile değil içerisinde yer alan bilgilerle yapılmalıdır. Öz geçmişler üzerinde yer alan fotoğraflar ise ciddi olmalı, mekanlarda çekilmiş fotoğraflar olmamalıdır.

 

Hangi Bilgiler Değerlidir?

CV'ler de hedefler, bu işe neden başvurulduğu, eğitim bilgileri, tecrübe bilgileri, referanslar insan kaynakları tarafından önemlidir. Bu bilgiler doğrultusunda hazırlanan CV'ler Salihli iş ilanları için kullanılabilir. Sitemiz üzerinden başvuracağınız iş başvurularında CV'leriniz de bu değerli bilgilere yer vererek kolay bir iş bulma süreci geçirebilirsiniz. Bu değerli bilgilerin doğru ve eksiz doldurulmasına özen gösterilmelidir. Firmalar personel alımları sırasında işe alacağı kişinin daha önce nelerde çalıştığını ve hangi eğitim süreçlerinden geçtiğini mutlaka merak etmekte ve bu bilgileri titizlikle incelemektedir.