Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Nedir, Ne İş Yapar?

Çağrı merkezi müşteri temsilcisi, bir markaya ait telefon hattı üzerinden gelen müşteri çağrılarını cevaplar. Bunun dışında ofis işlerini yürütür ve bilgisayar üzerinden gerekli olan işlemleri yerine getirir.

Kurumsal firmalarda müşteri hizmetleri departmanı çok önemlidir. İletişim becerisi yüksek olan ve insan ilişkileri güçlü olan personeller görev yaparsa müşteri memnuniyeti ciddi oranda artacaktır. Bu yüzden birçok işletme çağrı merkezi için müşteri temsilcilerini özenle seçer.

Üstelik çağrı merkezi müşteri temsilcisi olmak için online eğitim ile sertifika almanız yeterli olacaktır. Kurumsal birçok firmada iyi şartlarda müşteri temsilcisi olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.  Firmanın hizmet verdiği sektöre göre farklı seçenekleri de araştırabilirsiniz.

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Ne İş Yapar?

Çağrı merkezi müşteri temsilcisinin yapması gereken iş ve işlemlerden bazıları benzerlik gösterirken bazıları da sektör ya da işletmenin vizyonuna göre değişebilir.

Genel olarak yaptığı iş ve işlemler şu şekildedir;

 • Çalışma öncesinde üzerine düşen gerekli hazırlıkları yerine getirir.
 • Telefon üzerinden ulaşan müşterilerle gerekli görüşmeleri yürütür.
 • Firmanın politikasına göre potansiyel müşterilere telefon araması yapar.
 • Müşterilerden gelen talepler üzerine farklı departmanlar ile müşteri arasındaki bağlantıyı sağlar.
 • Müşteri sorunlarını dikkatlice dinler. Bunun sonucunda yapıcı ve pratik çözümler sunmaya çalışır.
 • Müşterilerden gelen talepleri yöneticilere ileterek onlarla fikir alışverişinde bulunur.
 • Yaptığı görüşmeler ve görev tanımına giren diğer işlemlerle ilgili yöneticilere detaylı raporlar sunar.
 • Şirket tarafından belirlenen kişisel hedefler ve takım hedeflerinde aktif rol oynar.
 • Mail, posta, faks gibi telefon dışı çağrıları gerçekleştirmek.
 • Çağrı merkezinde MS Office programlarını ya da şirkete ait özel uygulamaları kullanır.
 • Kendi alanıyla ilgili mesleki gelişim sağlayacak eğitim faaliyetlerine katılır.

Çağrı merkezi müşteri temsilcisi uzaktan çalışabileceği gibi bir ofiste de çalışmalarını yürütebilir. Çalışma şartları sektöre ve işletmenin politikasına göre değişecektir.

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Maaşları Ne Kadar?

Çağrı merkezi müşteri temsilcisi maaşları kurumun politikasına göre değişmektedir. Kurumsal firmalar ve çağrı merkezi departmanına nitelikli yatırım yapan işletmeler daha yüksek tutarda maaş ödemesi yapabilir.

Çağrı merkezi müşteri temsilcileri asgari ücret civarında maaş almaktadır. Genellikle kurumsal firmalar asgari ücret üzerinde maaş vermektedir. Personelin tecrübesi ve işletmedeki çalışma süresi de maaş üzerinde etkili olacaktır.

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi İş İlanları

Ülkemizde özellikle pandemi döneminden sonra işletmeler çağrı merkezine daha fazla yatırım yapmaya başladı. Bu yüzden büyük şehirler başta olmak üzere birçok işletme çağrı merkezinde görev yapan personellerine önem vermektedir.  

Yüksek maaşlı, kurumsal firmalar tarafından oluşturulmuş, çalışma şartları uygun çağrı merkezi müşteri temsilcisi iş ilanları için https://elemansizsiniz.net/ kurumsallığıyla inceleme yapabilirsiniz.