Çağrı Merkezi Çalışanları Stresle Nasıl Başa Çıkabilir?

Çağrı Merkezi Çalışanları Stresle Nasıl Başa Çıkabilir?

Çağrı merkezinde çalışanlar stresle nasıl başa çıkabilir sorusu, bu alanda kariyer planlayan pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Stres, kişilerin iş hayatını, özel hayatını ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkilediğinden dolayı yaşam standardını düşürerek günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Stresin belirli sebepleri olabilmekle birlikte, sebepsiz olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bunun en büyük nedeni; kaygı ve yetememe düşüncesidir. Başarısız olma fikri, herkes için stres verici bir durumdur. Bu sebeple çağrı merkezi çalışanlarının yaşadığı yoğunluktan dolayı yaşadıkları stresi önleyici ve yatıştırıcı yöntemler geliştirilmiştir.

Çağrı Merkezi Çalışanlarının Strese Girmesinin Sebepleri Nelerdir?

Çağrı merkezi çalışanlarının strese girmesinin sebepleri arasında ilk olarak müşteri yoğunluğu yer almaktadır. Art arda gerçekleştirilen telefon konuşmaları, çalışanların yeni müşteriye adapte olmasını olumsuz yönde etkilemektedir.  Bu sebeple bir önceki konuşmanın etkisinden çıkamayan çalışan, diğer görüşmesine de bu olumsuz durumu yansıtabilmektedir.

Çalışanların özel hayatlarında yaşadıkları olumsuzlukların işe yansıması da stres sorununu oluşturmaktadır. Duygu kontrolü sağlayamayan çalışan, yaşadığı stresi yönetemeyip verimsi bir gün geçirebilmektedir. Bunun için işe başlamadan önce ve iş aralarında çeşitli seminerler vererek çalışanların bilgilenmesi ve ne yapmaları gerektiğinin anlatılması faydalı bir yaklaşım olacaktır.

Çağrı Merkezi Çalışanlarının Stresle Başa Çıkabilmeleri İçin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Stres, günlük işleyişi olumsuz yönde etkileyen temel sorunlar arasında yer almaktadır. İnsanlarla uğraşmak, sabır ve duygu kontrolü gerektirir. Bu kapsamda stresle başa çıkabilmek için bilinmesi gerekenler hakkında bilgi edinilmesi önemlidir. Çağrı merkezinde çalışan kişilerde stres faktörü daha yoğun bir etki sağlamaktadır.

Öncelikle güne iyi başlamak gerekmektedir. İyi bir uyku, sağlıklı bir kahvaltı ve sonrasında kahve içilerek iş gününe yoğunlaşmak gerekir. Uykusuz kalan kişiler daha stresli bir iş günü geçirmektedir. İş planı yaparak müşteriden gelebilecek olası sorulara karşı hazırlıklı olmak, stresi azaltıcı bir yöntem olarak bilinmektedir. Bilgi eksikliği, kişilerde strese neden olduğundan dolayı, sorulara nasıl cevap verileceğinin planlanması gerekmektedir.

Diğer yapılması gereken ise, müşterilerle iletişim kurarken bu durumu bir sohbet havasına çevirmek, karşılıklı diyalog halinde süreci tamamlamaktır. Karşıdaki kişi, dinlenildiğinin farkına varıp sorununun çözümlenmesi için daha nazik ve sakin konuşmaya özen gösterecektir. Müşteriye, sorunun anlaşıldığını iletip en kısa sürede çözüme kavuşturulacağının bilgisi verilmeli ve robotik bir konuşmadan kaçınılmalıdır. Güzel geçen görüşmeler bir sonraki görüşmeyi de olumlu etkileyeceğinden dolayı, stres oluşumuna sebebiyet vermeyecektir.

Çağrı Merkezi Çalışanlarının Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Çalışanların strese girmemesi için konuşmaların kısa sürede sonuçlandırılması önemlidir. Çağrı merkezi çalışanlarının çalışma ortamı, bir düzen çerçevesinde olup, gerekli olan bilgilerin de el altında bulundurulması gerekmektedir. Bilgilere kolay erişim sağlayabilen çalışan, strese girmeyecek ve daha kaliteli bir iletişim kurabilecektir.

İletişimi olumsuz etkileyecek ve ilgi dağıtıcı objelerden kaçınılmalıdır. Çalışma masasının düzeni sade olmakla beraber, her zaman bir not defteri ile aramaları gerçekleştirmek gerekmektedir. Aradığını kısa sürede bulamayan çalışan strese gireceği için masasını kendi konforuna göre düzenlemesi dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır.

Çağrı merkezi çalışanlarının masa düzeni nasıl olmalıdır sorusuna cevaben, masa düzeni kadar sandalyenin rahatlığı ve boyutu da önem arz etmektedir. Sandalyenin çok rahat olması, çalışanın iş kalitesini ve hızını düşürücü bir etken olacaktır. Bu sebeple klasik ofis sandalyelerinin kullanılması gerekmektedir. Çağrı merkezi çalışanlarının stresle başa çıkabilmesi için, ferah bir çalışma ortamının mevcut olması gerekir. Bunun sebebi ise, rahat hareket edemeyen çalışanların stres yönetimini tam anlamıyla gerçekleştirememesi olarak bilinmektedir.