Bu İş Tam Bana Göre Diyen Adaylar İçin İş Taktikleri

Pek çok kişi iş hayatının başında iş ilanları süreci ile yakından ilgilidir. Kendinize uygun bir ilan gördünüz ve heyecanlandınız. Ancak iş ilanındaki bazı hususların tam olarak sizinle örtüşmediğini fark ettiniz. Bu aşamada nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Bu yazımız bu konuyla ilgili rehber niteliğinde önerileri size ulaştırıyor. İş ilanları İzmir içinde de bu konuya dair merak edilenlere yazımızda yer vereceğiz.

                Öncelikle vazgeçmemek gerektiğini en başta belirtelim. Zaten bana geri dönüş yapmazlar diyerek size açılması muhtemel bir kapıyı kendi elinizle itmeyin. İş ilanda yer alan yetkinliklerin bazılarını karşılıyorsanız ve bunların yeterli olacağına dair bir izlenim zihninizde oluştuysa vakit geçirmeden mülakat sınavı için hazırlanmalısınız. İlk olarak işverenin adaydan istediği bütün nitelikleri bir kâğıda yazarak işe başlayın. Sizin karşıladığınız kriterleri öncelikle bir kenara ayırın. Karşılayamadığınız ya da küçük bir açıklamayla halledebileceğiniz hususlarla ilgili not alın. Mesela sizin metin yönünüzün kuvvetli olması isteniyorsa sizin ise senaryo yönünüz ön planda ise bunu iki benzer nitelik hakkında ilişki kurarak rahatlıkla açılayabilirsiniz.

              İş ilanları İzmir içersinde de pek çok aday, yakın niteliklere sahip olduğu ilanlara öz güven eksikliği nedeniyle başvurmak istemez. Ancak hayat bir süreç ve devam ediyor. Hayalinizdeki işle ilgili pek çok ilan zaman içerisinde veriliyor. Bir adım öne çıkabilmek ve özgüveninizi kazanmak adına iş becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Mesela, hayalinizdeki firmada çalışmak için belli standartlarda bilgisayar bilgisi gerekiyorsa bunu herhangi bir kursa katılıp kısa süre içinde bir sertifika alarak yerine getirebilirsiniz. Sözün özü oturup bir kenarda karalar bağlamak yerine çözüm odaklı bir strateji belirlemeliniz.

                Günümüzde pek çok firma aslında biraz abartılı iş şartlarını adaylara sunuyor. İş ilanları İzmir noktasında da buna şahit oluyoruz. Ancak bu gözünüzü korkutmamalı. Çünkü işveren kişi ya da firma belki de çok alternatif olduğunu düşünerek böyle bir yola başvuruyor. Bunu olağan biçimde karşılamak önem arz eder. Aslında burada önemli nokta kendinizi doğru ve net biçimde ifade edebilmek ve o işi neden istediğinizi karşı tarafa usulüne uygun biçimde anlatabilmektir. Etkili bir sunum ve pozitif bir yaklaşımla hayalinizdeki işe ulaşabilirsiniz.