Branş Öğretmenliği İş İlanları

Branş Öğretmenliği İş İlanları

Öğretmenlik en kutsal mesleklerden birisidir. Bu kutsal mesleği yapmak için ülkemizde üniversite imtihanı aşamasını geçirerek öğretmenlik alanlarından birinden mezun olarak öğretmen olmaya hak kazanmak gereklidir. Branş öğretmenliği yapan kişiler belirli bir dersin öğretmenidir. Örnek vermek gerekirse; Edebiyat bölümü okuyan bir kişi edebiyat öğretmeni, matematik bölümü okuyan bir kişi matematik öğretmeni olabilir. Devlet okullarında öğretmen olabilmek için devletin öngördüğü okullara atanmak şarttır. Devletin öngördüğü okullara atanamayan branş öğretmenleri özel okullarda eğitim vermek için öğretmenliğe başlayabilir.

Özel okullarda yani eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışmak isteyenler için internet sayfalarında gazete ilanlarında branş öğretmenliği ile alakalı iş ilanları bulunabilmektedir. Öğretmen ataması olana kadar öğretmenlik okulu okuyan kişilerin bu okullarda öğretmenlik yaparak gelir elde etmeleri ve tecrübe kazanmak istemeleri normaldir.

Branş Öğretmenlerinin Görevleri Nelerdir?

Branş öğretmenliği dışında öğretmenlik yapmak isteyenler birçok dal hakkında bilgi edinerek sınıf öğretmeni olmaya hak kazanmaktadır. Sınıf öğretmeni olarak görev yapanlar ilk okula yeni başlamış olan çocuklara tüm dersler hakkında bilgiler vererek çocukların orta okula hazırlanmasını sağlar. Sınıf öğretmenleri; Matematik dersi, Türkçe dersi, Hayat bilgisi, Fen bilimleri, Sosyal bilgiler, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabanı dil, Din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik ve beden gibi derslerden sorumludur. Çoğu zaman branş dersi ismi altında anılan dil dersleri için dil bölümünden mezun olmuş olan öğretmenler çocuklara ders vermek için ilk okulda da branş derslerine katılım sağlarlar.

Branş öğretmenleri tekil olan derslerden sorumludur. Mesela matematik bölümünde okuyarak bu bölümden matematik öğretmeni olarak mezun olmuş bir kişi orta okul ve lisede matematik dersi vermeyle sorumludur. Branş öğretmenliği ilanları internet sitelerinde, gazete ilan sayfalarında ve sosyal medyada yayınlanarak öğretmen adaylarına duyurulmaktadır.