Bölge Satış Sorumlusu Kimdir?

Bölge satış sorumlusu, şirketlerin görevlendirdiği, sorumlu oldukları bölgede kendilerine verilen satış hedeflerini gerçekleştirmekle görevli kişilerdir. Bölge satış sorumlusu, itinalı biçimde belirlenen bir çerçeve plan dâhilinde çalışma yürütür. Bu çalışmayı yürütürken yeni müşteri portföyü oluşturur ve bu portföyü muhafaza ederek satışın sürekliliğini sağlamakla yükümlüdür. İş ilanları Manisa bağlamında bölge satış sorumlusu ilanlarına rastlanır. Manisa’daki çok farklı sektörlerdeki firmaların da zaman zaman bölge satış sorumlusu ihtiyacı hâsıl olur. Bölge satış sorumlusu aynı zamanda şirketlerinin satış miktarını geliştirmek için hali hazırdaki müşterilerle pozitif ilişkiler geliştirip yaptığı çalışmaları bölge satış müdürüne raporlar.

 Bölge Satış Sorumlusu Neler Yapar?

Pek çok sektörde görev alabilen bölge satış sorumlusunun görev tanımı da oldukça geniştir. Evvela müşteri memnuniyetini ön plana alması gereken bölge satış sorumlusu, süratli ve pratik düşünebilme becerisine sahip olmalı ve kreatif fikirler üretmeye açık olmalıdır. İş ilanları Manisa biçiminde yapılacak aramalarda da rastlanılan bölge satış sorumlusunun neler yaptığına dair açıklamalarımızı paylaşalım. İlk etapta bölge satış sorumlusu görevlendirildiği bölgedeki şirket satış hedeflerine ulaşmak şeklinde bir ana sorumluluğa sahiptir. Bunun yanında bahsettiğimiz üzere müşteri memnuniyetini artırıcı çalışmalar yapar. Rakip firmaları izleyerek tüketici ihtiyaç ve eğilimlerini saptar. Bölge satış müdürü ile yakın biçimde çalışarak gerekli bilgileri sunar. Satış personeli ile yakından ilgilenerek onların eğitimine ve gelişimine katkı sağlar. Her fırsatta eğitim ve seminerlerden istifade ederek hem kendini hem de sektördeki bilgilerini günceller. Çağın gereklerine ayak uydurmayı önemser ve dijital medyayı da profesyonel biçimde kullanır.

 

Bölge Satış Sorumlusu Nasıl Olunur?

Bölge satış sorumlusu ilanlarına, İş ilanları Manisa başlığıyla yayınlanan duyurularda rastlanır. Bununla birlikte bölge satış sorumluluğu pozisyonu için verilen ilanlarda bu iş için çeşitli yeterlilikler istenir. Artık bölge satış sorumlusu olabilmek için pek çok firma muhakkak en az meslek yüksek okulu mezunu adayları tercih etmektedir. Elbette bu ön şart minimum aranan şartlardan biridir. Üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun kişiler bölge satış sorumluluğu için öncelikle tercih edilir. Bu fakültedeki işletme, iktisat, maliye, pazarlama gibi bölümlerin mezunları bu pozisyon için bir adım öne çıkar. Bunun yanında firmalar artık çok fazla iş başvurusu aldıkları için seçici davranıp kriterleri bir hayli yükselttiler. Genel olarak İş ilanları Manisa duyurularında da rastlanacağı gibi bu pozisyona başvuracak kişilerin pazarlama tekniklerine hâkim olması beklenir. İkna kabiliyeti ve diksiyonu düzgün adaylar daha çok tercih edilir. Ehliyet sahibi olup seyahat engeli bulunmayanlar, erkek adaylar için askerlikten muafiyet ve temel bilgisayar kullanımı bu pozisyon için aranan niteliklerin başında gelir.