Başarılı Online İş Görüşmesi İçin Öneriler

Başarılı Online İş Görüşmesi İçin Öneriler

Birçok iş kolunda işlemlerin online yapılmaya başlamasıyla birlikte iş görüşmelerinde de online süreçler artmaya başladı. Online iş görüşmesi İK danışmanları tarafından yürütülmektedir. İnsan kaynakları sektörü de son yıllarda dijitalleşmeden nasibini büyük oranda aldı. Seçme ve yerleştirme süreçlerinde dijitalleşme yoğun olarak ortaya çıkmaya başladı.

Özellikle son dönemlerde iş görüşmeleri online olarak yürütülmektedir. Adayların ekran karşısında görüşmeleri doğru şekilde yürütebilmesi için bazı öneriler sunacağız.  Online iş görüşmesinde süreci doğru yönetirseniz işi kapabilirsiniz. Online iş görüşmesi için başarılı olmanın sırları konusunda size bazı ipuçları verelim.

Hazırlık Süreci Görüşmenin Başarısının Mimarıdır

Online iş görüşmesinde hazırlık süreci başarının mimarıdır. Görüşmede bir aksilik yaşanmaması için adayın önceden tüm önlemleri alması gerekiyor. Bu süreçte yaşanan bir aksaklık online görüşmenin olumsuz geçmesine yol açabilir.

İnternet bağlantısının kaliteli olduğu bir ortamdan katılım göstermelisiniz. Görüşme sırasında bağlantı koparsa strese girebilirsiniz ve İK danışmanı bu süreci olumsuz olarak değerlendirebilir. Görüşmeyi hangi cihazdan yapacağınızı önemlidir. Telefon, tablet ya da bilgisayar seçenekleri içinden bir karar verdikten sonra mutlaka bir deneme görüşmesi yapın. Böylece teknik sorunları önceden görebilirsiniz.

Görüşmeyi Rahat Bir Ortamda Yapın

Online iş görüşmesinde mekân çok önemlidir. Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ortamda görüşmeye katılmaya çalışın. Dikkatinizi dağıtacak, görüşme sürecini olumsuz etkileyecek ve gürültülü ortamlarda uzak durun. Sessiz, sakin ve farklı kişilerin müdahale edemeyeceği bir ortamda online iş görüşmesini gerçekleştirin.

Online İş Görüşmesinde de Giyiminiz Önemlidir

Online iş görüşmesinde en çok yapılan yanlış kıyafet açısından rahat davranmak oluyor. Unutmayın, her zaman kıyafet ilk intiba açısından önemlidir. Bu yüzden yüz yüze görüşecekmiş gibi iş görüşmesine uygun bir kıyafet seçin. Koyu tonlara sahip resmi bir kıyafet daha doğru olacaktır. burada tertipli ve bakımlı gözükmeye özen gösterin.

Online İş Görüşmesinde Ciddi Olun

Online iş görüşmelerinde nezaket her zaman görüşmenin samimi bir havaya bürünmesini sağlar. Davranış da görüşme sürecini etkileyen nemli bir unsurdur. Görüşme sırasında güler yüzlü olmaya özen gösterin. Ayrıca samimiyet kurarken dengeli olmaya çalışın. 

Görüşmeyi yapan kişiye nazik davranın. Görüşme sırasında özgeçmiş ve not alacağınız ajandanız yanınızda olun. Karşı tarafa ciddi olduğunuzu hissettirin. Ayrıca sorulan sorulara kısa cümlelerle cevap verin. Sadece evet ya da hayır cevapları ciddi olmadığınızı gösterir.

Sizden beklentiler konusunda dürüst olun. Ayrıca iş görüşmesini mutlaka teşekkür ederek bitirin.  Ciddi olmak online iş görüşmesinde size kazandıracaktır.

Gereksiz Bilgilere Yer Vermeyin

Online iş görüşmesi yapan İK danışmanı için süre çok önemlidir. Bu yüzden sizden istenen ve gerekli konularda bilgi verin. Kimse gereksiz yere verdiğiniz bilgilerden ve ettiğiniz muhabbetlerden hoşlanmaz. Profesyonel bir seçim olduğunuzu göstermek için mutlaka gerekli bilgilere değinin.